Telefon
WhatsApp
İletişim Bilgileri

İşverene kıyak, işçiye eğitimsiz ustalık belgesi

İşverene kıyak, işçiye eğitimsiz ustalık belgesi

İşverene kıyak, işçiye eğitimsiz ustalık belgesi

Geçtiğimiz yıl Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nce “Ustalık Telafi Programı Uygulama” yönetmeliği hazırlandı. 34 alan 184 meslek dalında uygulanması yaygınlaştırılan öğretim programına göre ilgili alan ve dallarda işçi çalıştıran işletmeler bu programdan yararlanarak işçi başına her ay net asgari ücretin yarısı kadar 4 bin 253 TL teşvik alıyor.

Teşvik tutarı işsizlik fonundan ödeniyor. Bin işçi ile başvuru yapan bir işletme için bu teşvik tutarı aylık net 4 milyon 253 bin lira tutuyor. Bakanlığın açıklamalarına göre bir milyon kişi ile sınırlı olan bu teşvikten yararlanmak için mal ve hizmet üretimi/satışı yapan işletmeler adeta kuyruğa girmiş durumda.

Mesleki Eğitim Merkezleri (MESEM) ve meslek liselerinin MESEM birimlerine başvurular yapılırken, bünyesinde lise veya üniversite mezunu işçi çalıştıran her işletme bu programa katılabiliyor. İşyerinde her 40 işçi için bir usta öğretici bulunması yeterli oluyor. İşverenler için istihdam garantisi zorunluluğu yok. Program bittiğinde işçiler işten çıkarılabiliyor.