Telefon
WhatsApp
İletişim Bilgileri

16 Mesleğe Belge Zorunluluğu Geldi

16 Mesleğe Belge Zorunluluğu Geldi

16 Mesleğe Belge Zorunluluğu Geldi

"Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, iş kazaları açısından "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" sınıftaki ahşap mobilya ile ayakkabı imalatçıları, baca yağlı kanal temizleme personeli, boyama operatörü, elektrik dağıtım şebekesi test görevlisi, güzellik uzmanı, kesimci (ayakkabı), kuaför, mobilya döşemecisi, raylı sistem araçları elektrik bakım ve onarımcısı, raylı sistem araçları elektronik bakım ve onarımcısı, raylı sistem araçları mekanik bakım ve onarımcısı, raylı sistemler sinyalizasyon bakım ve onarımcısı, saraciye imalatçısı, sayacı, zeytinyağı üretim operatörü meslekleri için Mesleki Yeterlilik Belgesi mecburiyeti getirildi.

BELGESİ OLMAYANLAR ÇALIŞAMAYACAK

Bu meslek dallarında, Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler, bu gün itibariyle 12 ay sonra çalıştırılamayacak.

DİPLOMASI OLAN İÇİN BELGE ŞARTI YOK

"Mesleki Eğitim Kanunu"na göre ustalık belgesi alanlarla Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin mesleki ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup diplomalarında ya da ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için belge koşulu aranmayacak. Bu kapsamdaki denetimler iş müfettişlerince yapılacak. Tebliğ hükümlerine aykırı davranan işveren ya da işveren vekilleri hakkında idari para cezası uygulaması yapılacak.

BELGE ZORUNLULUĞU OLAN MESLEK SAYISI 204 OLDU

Yeni eklenen 16 meslekle beraber, "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" sınıfta olup Mesleki Yeterlilik Belgesi mecburiyetina sahip meslek sayısı 204'e yükseldi.